Jak na PDF

Vyhledávání v Adobe Acrobat 9

vyhledávací pole

vyhledávací pole v Adobe Acrobat 9

Běžný život si bez stohů dokumentů ať již papírových nebo těch elektronických, zřejmě ani nelze představit. V řadě případů je navíc nutností nebo naší potřebou tyto dokumenty shromažďovat a uchovávat a případně se k nim v budoucnu i vracet. Adobe již přineslo řadu nástrojů jak tyto činnosti uživatelům ulehčit (včetně OCR – rozpoznávání textu v naskenovaném dokumentu, PDF portfolií – kombinování více dokumentů a jiných souborů do jediného PDF nebo formátů pro archivaci). Dnes si ukážeme, jak se v dokumentech PDF lépe orientovat.

Základní zkratka

Stejně tak jako se klávesa F1 vžila jako pomoc, která ve spuštěném programu vyvolá nápovědu, klávesovou zkratku Ctrl + F běžně spojujeme s vyhledáváním. V Acrobatu nás tato zkratka přenese do vyhledávacího pole, které nalezneme v horním panelu aplikace. K tomuto nástroji se dostaneme i přes nabídku Úpravy – Hledat. Zadáním hledaného výrazu a stiskem klávesy enter nebo stisknutím šipky vpravo vedle vyhledávacího pole se spustí prohledávání dokumentu na základě zadaného výrazu. Opakovaným stisknutím příkazu k vyhledávání se v dokumentu postupně vyznačují jednotlivé výskyty.

Nabídka vyhledávacího pole

Nabídka vyhledávacího pole

Jednoduché vyhledávání lze snadno zpřesnit dalším nastavením. Acrobat může rozlišovat mezi malými a velkými písmeny, vyhledávat pouze celá slova nebo zahrnout do vyhledávání také poznámky a záložky.

Plné prohledávání

Plné prohledávání

Klávesovou zkratkou Shift + Ctrl + F nebo otevřeme dialog Plné prohledávání Acrobatu. V nově zobrazeném okně můžeme nastavovat běžná kritéria vyhledávání, nalezneme zde i několik pokročilých funkcí.

Především zde můžeme vyhledávat ve více dokumentech najednou. K jejich specifikaci stačí vybrat umístění souborů a pro případné zpřesnění i další kritéria (jako datum vytvoření, autora nebo klíčová slova). Acrobat 9 navíc disponuje funkcí odvozování slov a umožňuje prohledávání příloh.